top of page

Pytania i Odpowiedzi

01

Co to jest rejestracja na zabytek?

Rejestracja na zabytek to specjalna procedura rejestracji pojazdu o wartości historycznej. Dzięki rejestracji na zabytek można przywrócić do ruchu pojazdy wyrejestrowane. Każdy pojazd ubiegający się o "żółte tablice" musi spełnić określone warunki, o których piszemy więcej obok.

04

Jak wygląda procedura?

Rzeczoznawca przygotowuje wymagane dokumenty tj. karty ewidencyjne, wniosek o wpis do ewidencji zabytków, wniosek na przegląd techniczny pojazdu zabytkowego oraz opinię rzeczoznawczy (jeśli wymagana).  Po około miesiącu od daty złożenia dokumentów u konserwatora zabytków, właściciel pojazdu otrzymuje wpis do ewidencji zabytków. Z tym wpisem i potwierdzeniem własności należy udać się do wydziału komunikacji po czerwone tablice próbne. Po przeprowadzonym badaniu technicznym należy wrócić do wydziału komunikacji po odbiór właściwych tablic rejestracyjnych (żółtych).

02

03

Co jest wymagane?

Co zyskuje dzięki rejestracji pojazdu na zabytek?

- Pojazd musi mieć skończone minimum 30 lat (może się to różnić w zależności od województwa)

- Produkcja pojazdu zakończyła się minimum 15 lat temu

- Pojazd ma minimum 75% oryginalnych części

- Pojazd posiada numer identyfikacyjny (Vin)

   WAŻNE: Osoba ubiegająca się o rejestrację pojazdu musi posiadać dokument potwierdzający własność (umowa zakupu, darowizny itp.)

Pojazdy zabytkowe zwolnione są z corocznego przeglądu technicznego. Przechodzą tylko jeden bezterminowy. Dodatkowo  mogą liczyć na preferencyjne stawki za ubezpieczenie , a także zwolnione są z ciągłości ubezpieczenia. Co za tym idzie, pojazd nieużytkowany nie musi posiadać ważnego OC. 

Rzeczoznawca przygotowuje komplet dokumentów w ciągu 2-3 dni roboczych. Wpis do ewidencji zabytków otrzymuje się około miesiąc po złożeniu dokumentów u konserwatora zabytków.

samochód zarejestrowany za żółte tablice

05

07

Ile czasu trwa cała procedura?

Nie posiadam żadnych dokumentów do pojazdu, czy mogę go zarejestrować na zabytek?

06

Jakie mam później obowiązki?

Pojazd zabytkowy musi być w dobrym stanie technicznym. Większe prace remontowe wpływające na konstrukcje muszą być zgłaszane do konserwatora.

Tak, REJESTRACJA NA ZABYTEK BEZ DOKUMENTÓW jest możliwa. Do przygotowania dokumentów do rejestracji na zabytek potrzebny jest numer VIN, tabliczka znamionowa, umowa potwierdzająca właśność pojazdu (potrzebna w wydziale komunikacji). Dodatkowo pojazd nieposiadający dokumentów nie może figurować w bazie Cepik jako zarejestrowany.

Kotwica 1
Masz pytania? Napisz lub zadzwoń do Nas
bottom of page